نامه انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یکروزه به سرپرست شرکت پشتیبانی امور دام

متن نامه:

باسلام

احتراما‍،نظر به جلسه مورخ ۱۷/۰۵/۱۴۰۲ کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص اصرار به واردات تخم مرغ نطفه دار توسط انجمن جوجه یکروزه نکاتی را به استحضار می رساند.
۱. انجمن جوجه یکروزه تشکل صنفی ملی متعلق به اعضای تولیدکنندگان جوجه یکروزه داخل کشور است نه تولیدکنندگان جوجه یکروزه ترکیه،بلژیک و مجارستان؟! لذا بدیهی است اولویت این انجمن حفظ و حمایت تولیدات حاصل از تولیدکنندگان جوجه یکروزه داخل کشور می باشد.
۲. لازم به ذکر است همانطوری که در اولین جلسه شرکت پشتیبانی دو ماه پیش (در زمان سرپرستی آقای دکتر آقامیری) در حضور تشکلها، جنابعالی اصرار به تولید بالغ بر ۱۴۰ ملیون جوجه در ماه داشتید و انجمن جوجه یکروزه به مهیا نبودن زیر ساخت جذب این تعداد جوجه یکروزه بدلایل مختلف اعم از تامین به موقع نهاده بویژه کنجاله سویا هشدار داده بود،ولی باز هم جنابعالی بجای انجام وظایف اصلی که پشتیبانی و حمایت از تولید بود،تمام تلاش خود را به واردات معطوف نمودید و با ۵/۶٪ واردات تخم مرغ نطفه دار حمایت از ۵/۹۳٪ تولیدات داخل را نادیده گرفتید.ضمنا در دستورالعمل خود امتیازاتی که به منظور افزایش جذب جوجه آرین در نظر گرفته شد عمدتا نصیب جوجه های حاصل از تخم مرغ مطفه دار وارداتی گردید.
۳.درخصوص تاکید مقام عالی وزارت در جلسات قرارگاه امنیت غذایی پیرامون حفظ گله های مولد و کندی جذب جوجه یکروزه داخل، رفع این مشکل و عرضه جوجه به قیمت مصوب به شرکت پشتیبانی محول گردید.حال که از آن زمان بالغ بر یک ماه می گذرد ، هیچ اقدام موثری صورت نپذیرفت. بدیهی است عرضه جوجه یکروزه به قیمت ۱۰-۱۵ هزار تومان کمتر از قیمت مصوب و اصرار جنابعالی به واردات ، خلاف منویات مقام معظم رهبری در جهت حمایت از تولید داخل است و درنهایت منجر به سرکوب تولید داخل و صرفا نشان از حمایت از واردات و رانت حاصل از آن دارد.


۴. درصورت رسیدن جوجه یکروزه به قیمت مصوب (وظیفه محوله وزیر محترم به شرکت پشتیبانی امور دام) این انجمن نسبت به تامین جوجه مورد نیاز با اولویت تولید داخل اقدام می نماید و در صورت کسری جوجه مورد نیاز کشور با عنایت وظیفه ذاتی این انجمن اقدام به واردات تخم مرغ نطفه دار خواهد نمود. ضمنا این انجمن با توجه به مابه التفاوت قیمت تخم مرغ نطفه دار وارداتی حاصل از تخصیص ارز ۲۸.۵۰۰ تومانی، به ازای تولید هر قطعه جوجه از محل این تخم مرغ ها ۴-۵ هزار تومان به تولید داخلی جوجه سویه ملی آرین کمک خواهد نمود و بدیهی است تمام شرکت هایی که از این مابه التفاوت استفاده نموده اند ملزم به پرداخت این مابه التفاوت ارزی در جهت حمایت از سویه ملی می باشند. متاسفانه با ضرر و زیان غیر قابل تصور حاصل از عرضه جوجه یکروزه تولید داخل به قیمت ۵-۱۰ هزارتومان کمتر از نرخ مصوب علیرغم ثبت سفارش واردات ۲۰ میلیون تخم مرغ نطفه دار، به منظور حفظ گله های مولد و جلوگیری از سرکوب تولید داخل تا زمان تثبیت قیمت مصوب جوجه یکروزه این انجمن در جهت صیانت از حقوق اعضا تولید کننده جوجه یکروزه داخل مجاز به واردات تخم مرغ نطفه دار نبوده و شرکت پشتیبانی واردات تخم مرغ نطفه دار خود را با شرکت های خاص ادامه دهد.
لذا براساس تاکید مقام عالی وزارت و به منظور حفظ گله های مولد هر چه سریع تر بصورت عملی نسبت به تعادل بازار جوجه یکروزه گوشتی اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *